Louis Vuitton

Butik Louis Vuitton'a w Paryżu na Champs Elysées

Ostatnio w moje ręce wpadł mi nowy magazyn "English matters" wydanie specjalne o modzie pt. "FASHION". Tak jak ostatnio pisałam to czasopismo do nauki języka angielskiego jest rewelacyjne i ciągle na wysokim poziomie. 
Mnie zainspirował jeden z artykułów dotyczący postaci Louis Vuittona. Przyznam, że od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy nie warto zrobić serii kilku wpisów o znanych Francuzach czy francuskich gwiazdach i osobistościach i oto nadarzyła się okazja. Dziś będzie zatem parę słów o Louis Vuittonie czyli twórcy bardzo znanych torebek.

Nazwa marki pochodzi od imienia założyciela firmy Louis Vuitton'a (1821-1892). Jak się okazuje Louis Vuitton pochodził z biednej rodziny. Był synem młynarza z Anchay. W 1835 roku w wieku 13 lat przeprowadził się do Paryża. Tam założył firmę produkującą torby i akcesoria dla podróżnych. W 1853 roku był już na tyle znany, że zamówienia składała u niego żona Napoleona III Eugénie. 

Louis Vuitton był tak popularny, ponieważ jego produkty były bardzo innowacyjne, modernistyczne i co najważniejsze praktyczne. Zamiast używać skóry do produkcji niektórych toreb zaczął używać wodoodpornego płótna. Po pojawieniu się kolei parowej, ludzie zaczęli więcej podróżować. Louis Vuitton od razu wykorzystał ten fakt i skrzynie o wieku w kształcie kopuły, które były bardzo nieporęczne dla podróżujących pociągiem, zastąpił walizkami z płaskimi wiekami. Jego pomysłem były również łóżka z kufrem na pościel, rzecz dziś całkowicie banalna, ale innowacyjna w tamtej epoce!

Jego syn Georges, najpierw uczył się fachu w sklepie ojca, a po pięciu latach jeden odkupił, by w 1885 roku otworzyć własny sklep w Londynie. Był również wynalazcą zamka zapadkowego. Co do tego wynalazku, to wiąże się z nim ciekawa historia, ponieważ Georges Vuitton miał ponoć rzucić wyzwanie samemu Houdiniemu mówiąc, że ten nie uwolni się ze skrzyni zamkniętej jego zamkiem zapadkowym. Do dziś nie wiadomo, czy Houdini na wyzwanie odpowiedział, a jeśli tak, to czy mu się udało...

Kiedy Louis Vuitton otworzył butik na Champs Elysée -  do którego do dziś ustawiają się kolejki i który ma zawsze przepięknie udekorowaną gablotę - popierała go sama Coco Chanel i Paul Poiret. Pierwsza wzmianka o Louis Vuitton w magazynie Vogue pojawiła się, gdy wprowadzili niesamowicie delikatne apaszki. Potem pojawił się pierwszy zapach "Heures d'Absence". 
Co ciekawe niektóre modele torebek, które można dziś kupić u Louis Vuittona mają już kilkadziesiąt lat - jak np. Keepall, która jest dostępna od 1930 roku!
Większość produktów Louis Vuitton jest produkowanych we Francji, ale jest też kilka innych fabryk w Kalifornii, Hiszpanii, Szwajcarii i Niemczech.

Pierwszy butik Luis Vuittona w Polsce został otwarty w zeszłym roku w galerii handlowej Vitkac na ulicy Brackiej w Warszawie - 15 czerwca 2013 roku. Na otwarcie przybył sam Patrick Vuitton pra-pra-prawnuk Louis Vuittona. Zanim miejsce zostało zaakceptowane Patrick przyjeżdżał kilka razy do Polski i oceniał  zwyczaje zakupowe Polaków, konkurencję w dzielnicy, a nawet intensywność fali przechodniów. Polska została ostatecznie wybrana ponieważ w latach 200-2010 polski rynek luksusowy wykazał 50% wzrost! (a to ci niespodzianka!)

Pewnie pierwszą rzeczą o której myślicie jak słyszycie Louis Vuitton jest słynny beżowy monogram na brązowej skórze. Nazywa się on "Canvas monograme" i został stworzony właśnie przez syna Vuittona George'a w 1896 roku. 
Druga rzeczą o której pewnie myślicie to podróbki i faktycznie Louis Vuitton jest najczęściej podrabiana marką w historii i tylko 1% produktów sygnowanych LV jest oryginalna!

Warto też wspomnieć, że Louis Vuitton był założycielem LVMH - Louis Vuitton Moët Hennessy. Jest to obecnie najpotężniejsza spółka we Francji i na świecie jeśli chodzi o dochód - twórca produktów markowych, który skupia ponad 60 marek z dziedziny alkoholi, kosmetyków, ubrań i biżuterii. Trzeba wiedzieć, że na rynku jest bardzo mało marek które działają sobie samotnie i tak w skład LVMH wchodzą m.in Sephora, Dom Pérignon, Zenith, Christian Dior Watches, Celine, Fendi, Donna Karan, Marc Jacobs, Guerlain, Givenchy, Christian Dior, Benefit etc... Warto kojarzyć LVMH, nawet przy tak głupiej sprawie jak np zakup perfum. Jak juz wiemy jakie marki wchodzą w skład LVMH, to od razu nam sie rozjaśnia dlaczego niektóre z nich można znaleźć tylko w perfumeriach Sephora  i dlaczego jedne są bardziej promowane od drugich... :)




Na koniec tylko kilka słów o "English matters". Jest to czasopismo do nauki języka angielskiego i to artykułem z tego czasopisma się inspirowałam ("Louis Vuitton - Travel to Luxury"). Są to czasopisma dla osób, które już mówią po angielsku i pragną poszerzyć swoje słownictwo. Trudniejsze słówka są podkreślone i wytłumaczone pod tekstem. Jeśli zatem zaciekawił was temat Louis Vuittona zapraszam do dalszej lektury tego czasopisma!
Numery które posiadam to wydanie specjalne "Fashion" i numer wrzesień/październik. Artykuły są naprawdę ciekawe, zarówno w wydaniu specjalnym (Louis Vuitton, Mediolan stolicą mody, Ania Rubik, moda z okresu wiktoriańskiego) jak i w numerze wrzesień/październik (Bruno Mars, jak oszczędzać, dlaczego kobiety noszą szpilki, kilka słów o inżynierii etc...)
GDZIE MOŻNA KUPIĆ
Magazyny można kupić w Inmedia, Relay, Empiku, Kolporterze czy w Ruchu. Są więc łatwo dostępne.
Istnieją wydania w języku francuskim, angielskich, hiszpańskim, włoskim, niemieckim i rosyjskim.



Komentarze

  1. Świetny post :) A wiesz może czy w zwykłym kiosku we Francji dostanę ten magazyn? Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Taki cykl byłby bardzo interesujący :) po każdym poście byłabym znacznie mądrzejsza :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Postaram się zatem co jakiś czas o kimś nowym napisać ;) Dla mnie też jest to pouczające i bardzo interesujące!

      Usuń
    2. Nominowałam Cię do Liebster Award, jeśli masz ochotę to zapraszam do zabawy :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty