Najsłynniejsze szpilki świata i wystawa Christian Louboutin "L'exhibitioniste" w Paryżu


source: Palais de la Porte Dorée

Jeśli w najbliższym czasie wybieracie się do Paryża (a to Wam szczerze zalecam), to polecam zajrzeć w okolice Bercy i Pałacu Porte Dorée, ponieważ do początku stycznia można tam zobaczyć bardzo ciekawą wystawę o projektancie butów ze słynną czerwoną podeszwą - Christian Louboutin "L'exhibitioniste". Wystawa została otwarta 16 czerwca 2020 roku w Le Palais de la Porte Dorée i będzie trwała do 3 stycznia 2021 roku. Naprawdę podbiła moje serce i  serdecznie ją polecam nie tylko fanom tego projektanta czy szpilek.
To co w tej wystawie jest interesujące to jej niezwykła pop-artowość i bajkowe dekoracje sal, które zostały zaprojektowane przez samego Christian Louboutin. Jeśli spodziewacie się  nudnej wystawy o szpilkach to muszę Was zaskoczyć - to wielowymiarowa i dotykająca wiele tematów wystawa. Jak się okazuje jest to prawdziwy artysta zainteresowany wieloma tematami (ja polubiłam go za pasję do starożytnego Egiptu!). Podejmowane przez wystawę tematy są zaskakująco różne i niekoniecznie łatwe -  mowa jest o sztuce, modzie, rasizmie, zmianach i różnicach kulturowych oraz jak bardzo stereotypy zmieniają nasze postrzeganie świata.

Fakt, że wystawa odbywa się w tym miejscu nie jest przypadkowy. To właśnie tutaj młody Christian, zafascynowany sztuką dostał natchnienia i postanowił projektować szpilki. Dlaczego? Ponieważ kiedy przyszedł do muzeum natknął się na znak zakazujący noszenia szpilek z rysunkiem czarnych szpilek przekreślonych czerwoną kreską. To ten znak zainspirował go do stworzenia szpilek Pigalle.


Christian Louboutin
Christian Louboutin

Christian Louboutin urodził się w 1964 roku w Paryżu. Markę Louboutin stworzył mając 27 lat (1991 rok). Dziś jego szpilki znane są na całym świecie i sprzedawane są w 100 butikach rozlokowanych po całej planecie. Najbardziej charakterystyczne dla butów Louboutin są czerwone skórzane podeszwy. Znak ten jest tak bardzo charakterystyczny, że Louboutin podał do sądu Yves Saint Laurent'a w 2011 roku ponieważ ten zaprojektował szpilki z czerwoną podeszwą, twierdząc, że inni projektanci nie mogą używać czerwonej podeszwy, gdyż jest to znak rozpoznawczy szpilek Louboutin. Skarga została wniesiona również przeciw Zarze i Carmen Steffens. W 2012 roku trybunał pozwolił Christianowi Louboutin zarejestrować  szpilki z czerwoną podeszwą jako markę, by w końcu w czerwcu 2018 Trybunał Unii Europejskiej uznał, że czerwone skórzane podeszwy, są znakiem rozpoznawczym Louboutin i inne marki nie mogą jej używać (czerwona podeszwa jest dopuszczona przy czerwonych butach).Sam budynek Le Palais de la Porte Dorée jest ciekawą budowlą na której warto zawiesić oko chociażby na moment. To kwintesencja Art Déco zbudowana w 1931 roku z okazji wystawy kolonialnej. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Historii Imigracji i akwarium. Oba również warte odwiedzenia - są tu wzmianki o Polakach, np o Marii Curie Skłodowskiej :). Pałac jest w 12 dzielnicy Paryża ( w tej samej  w której urodził się Christian Louboutin).

Na przeciwko pałacu mieści się kaskadowa fontanna, mini park z palmami i złocona rzeźba z brązu przedstawiająca Atenę.
W szpilkach czy bez polecam Wam zajrzeć na tę wystawę, a na pewno nie pożałujecie :)Christian Louboutin

Christian Louboutin

Christian Louboutin

Christian Louboutin

Christian Louboutin

Christian Louboutin

Informacje praktyczne o wystawie:

Miejsce: Le Palais de la Porte Dorée - 293 avenue Daumesnil, 75012 Paris
Metro: Porte Dorée - linia 8
Autobus : 46, 201
Tramwaj : T3
Daty wystawy: 16 czerwca 2020 - 3 stycznia 2021

Dni i godziny otwarcia:
Wtorek-piątek od 10h do 17h30
Sobota i niedziela od 10h do 19h
Poniedziałek i 1go maja - zamknięte
Strona muzeum: link

Ceny:
Normalny: 12 €
Ze zniżką: 9 €
(Bilet na wystawę upoważnia do odwiedzenia całego muzeum)
Obecnie noszenie maski jest obowiązkowe na terenie muzeum tak samo jak internetowa rezerwacja.

Komentarze

Popularne posty