Czym pachniał Napoleon? Francuskie perfumy i miejsca, które powinien poznać każdy fanatyk perfum.


Perfumy to magiczny świat, którego jestem fanką. Dzisiaj chciałabym stworzyć selektywny i osobisty przewodnik po miejscach we Francji związanych z perfumami, które polecam odwiedzić każdemu maniakowi świata olfaktorycznych doznań. Do dzieła.

Francja od niepamiętnych czasów kojarzy się z perfumami i ma w tej dziedzinie światową rozpoznawalność. Francuskie perfumy od wieków cieszą się ogromną popularnością i stoją na czołowych pozycjach marzeń modystek. Nawet zwykły laik świata perfum na pewno słyszał o Chanel Nr 5. Warto jednak wiedzieć, że francuskie perfumy to nie tylko Chanel czy Dior. Francja ma bardzo wiele do zaoferowania w kwestii zapachów i jest kolebką wielu niszowych marek i miejsc związanych z historią perfumerii, które warto odwiedzić. Oto one: 


GRASSE


 

Grasse to małe i urocze miasteczko na południu Francjii. Zazwyczaj skompane w gorącym południowym słońcu, z małymi wąskimi uliczkami. Dzięki specyficznemu klimatowi pozwalającemu na uprawę kwiatów używanych do tworzenia esencji perfum, Grasse jest kolebką całej francuskiej perfumerii. Grasse to jedyne miejsce na ziemi w którym w maju od Morza Śródziemnego wieje wiatr Mistral, który odgarnia chmury i niesie ze sobą wilgoć i lekki chłód. To ten wiatr sprawia, że klimat w Grasse jest tak niezwykły i przyjazny kwiatom. W okolicach Grasse naturalnie rosną takie kwiaty jak róża, jaśmin, tuberoza, lilia, kwiat pomarańczy i oczywiście lawenda. Kwiaty, które są tutaj obecnie uprawiane, są w 90% wykorzystywane przez perfumerie francuską, w 10% przez zagraniczne marki.

 

 • FRAGONARD -  FABRYKA, MUZEUM PERFUM, PEFUMERIA

Fragonard to rodzinna francuska firma, która ma swoją siedzibę w Grasse na południu Francji. Została stworzona w 1926 roku przez Eugène Fuchs. Do dziś firma jest w rękach tej samej rodziny. Nazwa marki jest hołdem Eugène dla malarza z Grasse: Jean-Honoré Fragonard (1732-1806). Nazywając swoja markę od imienia tego malarza, chciała ona oddać hołd tradycji i samemu malarzowi. Siedziba firmy - Grasse - nie jest przypadkowa. To tutaj są zbiory kwiatów używanych do tworzenia esencji zapachowych. Zbiory są robione ręczną metodą, co nie jest błahostką, ponieważ do wytworzenia litra esencji z róży potrzebujemy około 2-3 ton płatków róży! Jeśli tak jak ja jesteście zafascynowani perfumami polecam odwiedzić fabrykę Fragonarda właśnie w Grasse. Wizyta z przewodnikiem jest darmowa i trwa około 40 minut. Przewodnik opowie Wam o samej marce, o technikach uzyskiwania esencji i o tworzeniu zapachów. Na koniec docieramy do butiku, gdzie możemy zrobić zakupy. Polecam zainteresować się ich produktami ponieważ po pierwsze ceny są naprawdę atrakcyjne (120 ml perfum za 90 Euro!), a po drugie Fragonard ma w swojej ofercie "prawdziwe" perfumy. Zazwyczaj kiedy kupujemy flakonik w np. Sephorze, kupujemy wodę perfumowaną - eau de parfum, a tutaj możemy kupić parfum - czyli perfumy z największą, poza esencją, koncentracją olejków. Mówimy tutaj o 20% koncentracji i to taniej niż za wodę perfumowaną każdej innej marki w Sephorze czy Douglasie! Samo miasteczko również jest urocze i polecam tutaj spacer. Co ciekawe Fragonard proponuję również "kursy" perfumiarstwa podczas których bawicie sie esencjami i tworzycie swój własny 100 ml flakonik perfum. Po więcej informacji należy dzwonić do Fragonard. W razie czego muzeum Fragonarda i perfumerię można również odwiedzić w Paryżu. Wszystkie adresy na końcu wpisu.
 
 
 • MIĘDZYNARODOWE MUZEUM PERFUM

Musée International de la Parfumerie to muzeum które powstało w 1989 roku i które pozwala nam poznać historię perfum z całego świata. Muzeum jest ogromne, ma 5 pięter i opowiada historię perfum, ich tworzenia i flakonów już od starożytności. Możemy tam zobaczyć pierwsze flakoniki starożytnych Egipcjan czy walizeczki na perfumy Marii Antoniny. Jest też wystawa współczesnych perfum. Prawdziwa gratka dla fanów perfum i to nie tylko tych francuskich. 

 

 REJON PARYSKI

 • OSMOTHEQUE 
 

Osmothèque to miejsce magiczne. Od kiedy dowiedziałam się o jego istnieniu moją jedyną myślą było jak tam można sie dostać? Ale po kolei. Osmothèque to ogromna "biblioteka" zapachów. Jest to miejsce w którym przechowuje się perfumy i ich formuły oraz odtwarza niektóre najstarsze zapachy. Powstała 25 kwietnia 1990 roku i dzisiaj posiada 4000 perfum, w tym 800 już nieistniejących! Można tam np. powąchać perfumy Napoleona (1769-1821) czy Elżbiety Łokietkównej (1305-1380) - a to już coś! Swoją droha Napoleon pachniał wodą kolońską (aqua mirabilis) o świeżym zapachu złożonym z rozmarynu, bergamotki, cedru, neroli i grejpfruta marki Jean Marie Farina. Marka istnieje do dziś, choć została kupiona przez Roger et Gallet. Ponoć Napoleon uwielbiał się nią spryskiwać i zabierał flakonik nawet na pole bitwy.

Zapachy przetrzymywane są w specjanym pomieszczeniu zwanym piwnicą - la cave, w temperaturze 12 stopni Celcjusza i w atmosferze argonu (neutralny gaz).

Celem tego konserwatorium jest nie tylko przetrzymywanie zapachów w specjalnych warunkach chroniących je przed zniszczeniem, ale rozpowszechnianie wiedzy na temat zapachów, zawodu perfumiarza itp. Dlatego też organizuje się tutaj liczne konferencje, na które warto się kiedyś zapisać.

Gdzie znajduje się Osmothèque? Oczywiście w Wersalu! Można więc zrobić sobie wycieczkę do pałacu, który akurat nie słynął z pieknego zapachu...., a potem iść na konferencję, która pobudzi nasze doznania olfaktoryczne. 

 • FRAGONARD w Paryżu

Tak jak wcześniej wspominałam w Paryżu również można odwiedzić muzeum i butik Fragonarda. Adres na końcu wpisu.


ALZACJA

 • MUZEUM LALIQUE

 

To muzeum poświęcone jednemu z największych artystów szkła René Lalique. René Lalique był twórcą ponad 230 flakonów perfum, które możemy w tym muzeum zobaczyć. Jest też twórcą i posiadaczem patentu na metodę wyrobów szklanych (metoda le soufflé-moulé-pressé). Na pewno wiele z flaknów rozpoznacie, ponieważ René Lalique tworzył dla takich marek jak Coty, Houbigant, Molinard, d'Orsay, Roger&Gallet czy Worth.  W muzuem można też podziwiać jego biżuterię, wyroby ze szkła i z kryształu.

René Lalique urodził się w 1860 roku w Aÿ w Szampanii. Jest to jeden z większych talentów sztuki jubilerskiej i wyrobów szklanych w Europie. Jego dzieła mocno naznaczyły epokę Art nouveau i Art Déco. Swoją karierę zaczął jako jubiler. Jego bizuteria bardzo przyopadła do gustu elitom intelektualnym Francji. Jednymi z najbardziej znanych klientów Lalique'a była aktorka Sarah Bernhardt i magnat ropy  Calouste Gulbenkian. W 1900 roku René Lalique odnosi ogromny sukces na wystawie światowej w Paryżu. Odtąd jego kariera gna tylko do przodu. Może zatem zastanawiacie się jak ten jubiler trafił do świata perfum? To właśnie spotkanie z perfumiarzem François Coty w 1907 roku wprowadziły René Lalique do świata zapachów. Od tej pory tworzył flakony dla wielu marek. Nastepnie otworzył własną fabrykę Combs-la-Ville gdzie zajmował się produkcją masową wyrobów szklanych, by zmienjszyć koszty. W 1921 roku otwiera nową fabrykę w Alzacjii w Wingen-sur-Moder. Przez całe życie interesował się sztuką w każdej postaci. Próbował każdej dziedziny sztuki i w każdej odnosił sukcesy. W latach 1920 wypuścił nawet zakrętki do chłodnic samochodowych, a więc nie bał się żadnego wyzwania. René Lalique umiera tuż przed drugą wojną światową 1 maja 1945 roku pozostawiając po sobie fortunę i niezliczone dzieła, które nie pozwalają o nim zapomnieć. 

Jeśli zatem pędzicie przez Alzację, polecam zajrzeć do tego muzeum.

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Historyczna fabryka perfum w Grasse z darmową wizytą: 

20 Boulevard Fragonard, 06130 Grasse

tel: (0033) 04 93 36 44 66 

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do niedzieli: 9h00-19h00 

Parking: 17 Boulevard Fragonard, 06130 Grasse - podziemny parking z którego wychodzicie praktycznie na przeciwko Fabryki.

 • Perfumeria i muzeum perfum w Grasse

W budynku fabryki 

 • Muzeum Fragonarda w Paryżu:

9 Rue Scribe, 75009 Paris

 • Międzynarodowe Muzeum Perfum w Grasse:

2, boulevard du Jeu de Ballon, 06130 Grasse - praktycznie na przeciwko Fragonarda.

Godziny otwarcia:

Od poniedziałku do niedzieli: 10h30-12h30, 13h30-18h30 

 • Osmothèque
36 rue du Parc de Clagny, 78000 Versailles
 • Muzeum Lalique w Alzacji 
 40 rue du Hochberg, 69290 Wingen-sur-Moder
Godziny otwarcia:
Wtorek-niedziela: 10h00-18h00
W styczniu zamkinięte.
Bilet 6 Euro
Ze zniżką: 4 Euro
Bilet rodzinny: 14 Euro
 


Komentarze

 1. Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam używać perfum na co dzień. Mam kilka flakonów cięższych zapachów na wieczór, a lekkich używam w ciągu dnia. Ostatnio zdecydowałam się na zamówienie joop perfumy i już nie mogę się doczekać, aż się przetestuje na swojej skórze. Mam nadzieję, żeby nam się długo utrzymywały.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty