Pola Lawendowe we Francuskiej Prowansji.

Pola lawedowe do wizytówka francuskiej Prowansji. Odwiedzenie jednego z takich pół zapewnia piękne widoki i niezapomniane doznania zapachowe. Sama lawenda ma wiele właściwości leczniczych, więc warto zawitać do jednej z destylarnii. Jeśli planujecie zobaczyć pola lawendowe, warto tę wizytę dokładnie zaplanować, ponieważ czas kwitnienia lawendy jest stosunkowo krótki i można łatwo go przeoczyć. Zapraszam więc do lektury z cennymi wskazówkami. 

PROWANSJA

source : https://www.provenceweb.fr/f/region1.htm

Prowansja to przepiekny i niedoceniany przez turystów region Francji. Rozciąga się od Avignon aż do granicy z Włochami. Idzie dość sporo w głąb kontynetu. Turyści bardzo często kończą zwiedzanie na Lazurowym Wybrzeżu  i nie docierają wyżej do Vaucluse czy Alpes de Haute Provence. A szkoda, bo Prowansja ma wiele do zaoferowania. Nie jest przepełniona turystami jak wybrzeże i ma dalej w sobie francuską swojskość i urok.


LAWENDA

Lawenda to roślina znana od wieków. Nazwa lawenda pochodzi od łacińskiego lavare, które znaczy mycie. Rzymianie używali jej do kąpieli, a Egipcjanie do namaczania bandaży używanych do mumifikacji zwłok.  Lawenda od wieków jest doceniania za swoje właściwości uspokajające, rozluźniające mięśnie, antyseptyczne, wspomagające zabliźnienie czy oczyszczające. Najcenniejsze są olejki z lawendy Aspic i tz prawdziwej lawendy (la vrai lavande). Trochę słabszą esencję ma tzn lavendin.  

 

KIEDY ODWIEDZIĆ POLA LAWENDOWE

Data jest bardzo ważna ponieważ lawenda kwitnie tylko przez miesiąć. Jeśli więc spóźnimy się z wizytą, zobaczymy gołe pola po zbiorach, a jeśli przyjedziemy za wcześnie, niestety nie dane nam będzie zobaczyć pół pokrytych fioletowymi kwiatami. Najlepiej zaplanować odwiedzenie pól lawendowych między połową czerwca i połową lipca. Najlepszy okres to ostatni tydzień czerwca i pierwszy tydzień lipca. Wtedy lawenda będzie w pełnym okresie kwitnienia, a my możemy porobić sobie zdjęcia na tle tego spektakulatnego widoku. 


POLA LAWENDOWE - GDZIE JE ZNALEŹĆ?

 

Najpiękniejsze pola lawendowe znajdują się w regionie Valensole na tzw Plateau de Valensole. Tam jest bardzo dużo farm zajmujących sie uprawą lawendy i pół lawendowych. My odwiedziliśmy dwa, ale jest ich o wiele więcej. 

Dobrze jest udać się tam rano, by uniknąć tłumów. Butiki przedające produkty z lawendą (które stoją tuż przy polach) otwierają o 9h00 więc ta godzina byłaby najlepszą opcją. Pola lawendowe na których byliśmy to :

Terraroma - Lavende Jaubert - link

Adres: Route de Manosque, Les Grandes Marges, 04210 Valensole

Godziny otwarcia butiku:

9h00-12h00m 14h00-18h00

Lavendes Angelvin - link 

Adres: Campagne neuve, 04210 Valensole

Godziny otwarcia butiku:

9h00-12h00m 14h00-18h00

Te oba pola i butiki znajdują się naprawdę jeden obok drugiego.

Na pola można wchodzić, ale tak by nie poniszczyć lawendy. Nie wolno absolutnie jej zrywać, ani po niej deptać etc. Dozwolone są zdjęcia na polach, między kłębkami lawendy, ale wszystko z szacunkiem. 

Uwaga dla osób, które boją się pszczół i os, ponieważ jest ich tam pełno! Jest ich tyle, iż trzepotaniem skrzydełek tworzą wręcz szum. Raczej się Wami nie zainteresują (smakują się przecież w kwiatach lawendy), ale wiem że jak ktoś się boi tych owadów, może to być dla niego problemem.

 Oto mapa z zaznaczonymi polami lawendowymi:CO WARO KUPIĆ W BUTIKACH?

Już kilka rzeczy popróbowałam więc polecam kupić:

  • mydełko lawendowe
  • woreczki z lawendą, by je położyć pod poduszką lub do szafy
  • lawendę do woreczków
  • miód lawendowy - jest przepyszny!
  • wodę lawendową do twarzy - od jakiegoś czasu używam wód kwiatowych zamiast toniku
  • olejek lawendowy, by np skropić nim poduszki do snu, ale zwróćcie uwage na to by był to olejek z lawendy a nie z lavendin (lawenda będzie na pewno droższa).


 

Polecam odwiedzenie tego fenomenu Prowansji. Moim marzeniem było ich zobaczenie i dwa miesiące temu się ono spełniło. Zachwytów i radości nie było końca. Jest to świetny pomysł na weekend w Prowansji. Samo zwiedzenie pól nie zajmie Wam wiele - może jeden poranek - można więc potem ruszyć na dalszy podbój Prowansji. A jest co zwiedzać :)

Komentarze

Popularne posty