Dijon, czyli jak zasmakować odrobiny Burgundii

Place François Rude

Burgundia to piękny region Francji, który najbardziej znany jest chyba ze znakomitej jakości win. Cały teren Burgundii jest porośnięty wninoroślami, które upiększają krajobraz tej mekki fanatyków trunku z winogron. Burgundia to również znakomita kuchnia. Ale Burgundia to nie tylko wina i boeuf bourguignon (wołowina duszona z czerwonym winem, grzybami i boczkiem). Chociaż już to powninno Was przekonać do wizyty w tych terenach. Można tutaj zwiedzić ciekawe miasta, a pierwszym miastem na liście powinno być Dijon. To miasto było dla mnie totalnym zaskoczeniem i wielką miłością od pierwszego wejrzenia. Jeśli chcecie się udać ze mną na spacer po Dijon, zapraszam!
Dijon to naprawę piękne miasto, które łączy w sobie kamienice w stylu paryskim, pomarańczowo-czarne dachy w stylu Burgundii i sztukę secesyjną. Jest to jedno z miast, które sobie we Francji ukochałam i na pewno postaram się tam wrócić. Poza tym gdzie najlepiej zasmakować burgudzkich przysmaków takich jak boeuf bourguignon, ślimaki czy słynne wina burgundzkie jak nie w Dijon. Miasto jest na tyle małe, że można jest bez problemu zwiedzić na piechotę. Polecam zostać tutaj dzień lub dwa dni.



Place François Rude

Rue Verrerie
Poczta przy ulicy Grangier

Kościół Notre-Dame de Dijon


KRÓTKO O SAMYM DIJON

Dijon to stolica regionu Bourgogne-Franche-Comté. To największe miasto regionu w którym mieszka 156 920 mieszkańców zwanych Dijonnais. Z racji sporej liczby kościołów miasto nazywane jest miastem stu dzwonów (la ville aux cent cloches). Dijon jest centrum ekonomicznym regionu. Produkuje się tutaj musztardę, likier z czarnych porzeczek (crème de Cassis), czekoladę Lanvin i ciasto korzenne. Jest tu też dobrze rozwinięty przemysł farmaceutyczny. Nazwa Dijon pochodzi od rzymskiej osady zwanej Divio. Nazwa ta oznaczała święty targ/rynek lub święte pola (un marché sacré).


SPECJALNOŚCI DIJON

Burgundia słynie z doskonałej kuchni. Może pochwalić się wieloma specjalnościami, które trzeba spróbować. Ale uwaga, to wszystko jest tak smaczne, że żołądek może nam pęknąć z przejedzenia. Raj dla smakoszy! Chyba nigdy tak bardzo smacznie i obficie się nie najadłam. Tak bardzo chciałam wszystkiego spróbować, iż podejrzewam, że po mojej pierwszej kolacji w Dijon, gdyby ktoś mnie popchnął, potoczyłabym się jak beczka. 
  • Wino - Doskonałe burgundzkie wino to wizytówka Burgundii. 84 kontrolowane oznaczenia pochodzenia (Appellation d’origine contrôlée -AOC), 45 apelacje komunalne i 33 apelacje Grand Crus. Nie bez przyczyny ulubionym winem Napoleona było burgundzkie wino Chambertin.
  • Musztarda - To z niej słynie Dijon. Jest tutaj produkowana w każdej możliwej postaci z każdym możliwym aromatem. Mozna kupić musztardę porzeczkową, cytynową czy ziołową. Mocną, delikatną, słabą. 
  • Likier z czarnych porzeczek (crème de Cassis) - Używany głównie do zrobienia apéritif zwanego kir. Kir to mieszanka likieru z czarnej porzeczki i białego wina z Burgundii. Itnieje też inna odmiana kiru zwana kirem królewskim (le kir royal) do którego zamiast białego wina używa się szampana.
  • Czekolada Lanvin - Niegdyś rodzinna firma założona przez Augusta Lanvin, który swój pierwszy butik z czekoladą otworzył w Dijon w 1921 roku. Obecnie firma należy do koncernu Nestlé.
  • Ciasto korzenne (pain d'épices) - Ciasto z licznymi przyprawami korzennymi takimi jak cynamon, kolendra, imbir i anyż. 
  • Wołowina po burgundzku (boeuf bourgignon) - Długo duszona w czerwonym winie, z dodatkiem grzybów, cebuli i boczku. 
  • Ślimaki burgundzkie - To ślimaki zapiekane z masłem, czosnkiem i pietruszką
  • Jajka w meurette (oeufs en meurette) - To jajka w koszulce głęboko zanurzone w sosie meurette (sos na bazie czerwonego wina, boczku, cebuli, szalotki, grzybów i licznych przypraw).

Hala Centralna
Hala Centralna
Plac Wolności


CO ZWIEDZIĆ W DIJON

  • Plac Wolności (Place de la Libération)To główny plac miasta. Tutaj mieści się Pałac książąt burgundzkich, Muzeum sztuk pięknych i wiele restauracji.
  • Kościół Notre-Dame de Dijon (Eglise Notre-Dame de Dijon) o ciekawej architekturze i rzeźbionej fasadzie. W środku kościoła znajduje się Czarna Madonna - Matka Boska Dobrej Nadzieji. Figurce przypisuje się wiele cudów, w tym ochronę miasta przed Szwajcarami w 1513 roku i przed Niemcami w 1944 roku. Sam kościół to gotycka budowla z XIII wieku.
  • Pałac Książąt Burgundzkich (Palais des Ducs et des états de Bourgogne). Pałac był siedzibą książąt do 1477 roku. Poźniej siedzibę miał tu król, gubernatorzy, a od 1787 mieści się tutaj Szkoła rysunku i muzeum. W tym samym budynku jest merostwo Dijon, które zasiada tutaj od 1831 roku. Znajdziemy tutaj również Centrum informacji turystycznej.  
  • Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux Arts de Dijon). Samo muzeum to ciekawy budynek. Muzeum mieści się w skrzydle Pałacu Książąt Burgundzkich. Kolekcja muzeum jest naprawdę warta uwagi i odwiedzenia, szczególnie że bilety na stałą kolekcję muzeum są całkowicie za darmo.
  • Hale Centralne (Halles Centralles de Dijon). To indutrialna metolowo-szklana budowla w której mieści się targ z miejscowymi produktami. Hala została wybudowana w latach 1873-1875.
  • Centrum miasta i Plac François Rude. Centrum Dijon jest pełne pięknych kamienic, przyjemnych kafejek i restauracji. Można też pokusić się i wejść do ukrytych dziedzińców. Plac François Rude to urocze miejsce z kamienicami z murem pruskim i karuzelą.
  • Katedra Saint-Bénigne de Dijon (Cathédrale Saint Bénigne de Dijon). Ogromna gotycka katedra. Siedziba biskupa. Św Benigny przybył z Azji Mniejszej i zginął męczeńską śmiercią za panowania cesarza Aureliana. Jego kult szerzyło w średniowieczu właśnie opactwo w Dijon.
  • Butiki z lokalnymi smakołykami - Jest ich naprawdę sporo. Kilka mieści się na placu François Rude o którym pisałam wyżej oraz przy rue de la Chouette, która biegnie od kościoła Notre-Dame de Dijon.  Można w nich kupić lokalne specjały.
  • Kino Darcy - Warto chociażby obejrzeć je z zewnątrz, ponieważ to świetny przykład sztuki secesyjnej. Przywołuje na myśl Pana Gatsby :)
  • Sklep z musztardami Edmond Fallot - Świetnie zaopatrzony butik. Znajdziecie tu ogromne ilości musztardy o każdym smaku.

Ulica Château
Place François Rude

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Hotel: Hotel Montchapet: 26 Rue Jacques Cellerier, 21000 Dijon, Booking: link
Mały hotelik w samym centrum miasta. Sporo miejsc parkingowych. Przemiła obsługa.
Gdzie zjeść: 10 Place de la Libération, mała uliczka z tyłu placu, taras jest na placu. Tripadvisor : link
Jeśli planujecie spróbować tradycyjnej kuchnii, to jest doskonałe do tego miejsce.
Gdzie kupić musztardę: sklep Edmond Fallot: 16 Rue de la Chouette, 21000 Dijon
Sklep pełen musztard w każdej odsłonie. Można kupić słoiczki w różnych rozmiarach. Ciekawe miejsce by kupić podarunki.  

Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux Arts de Dijon).  
Adres: 1 Rue Rameau, 21000 Dijon
Godziny otwarcia: Otwarte codzinnie oprócz wtorku. 
Od 1go października do 31 maja: od 9h30 do 18h
Od 1go czerwca do 31 maja:  od 10h do 18h30
Zmknięte: we wtorki, 1 stycznia, 1 maja, 8 maja, 14 lipca, 11 listopada i 25 grudnia.

 Mapa z miejscami do zwiedzenia ułożonymi w trasę:


  1. Kino Darcy
  2. Plac Wolności
  3. Pałac Książąt Burgundzkich i Centrum informacji turystycznej
  4. Muzeum Sztuk Pięknych  
  5. Kościół Notre-Dame de Dijon 
  6. Sklep z musztardami Edmond Fallot
  7. Ulica de la Chouette z butikami z lokalnymi specjalnościami
  8. Hale Centralne
  9. Plac François Rude.
  10. Butiki z lokalnymi smakołykami 
  11. Katedra Saint-Bénigne de Dijon 

Plac François Rude


Podwórze
Muzeum Sztuk Pięknych
Katedra Św Bénigne
Sklep z musztardami Edmond Fallot

Wina burgundzkie






Komentarze

Popularne posty