Wietnam czyli jak zostałam backpackerką - część praktyczna

Wietnam był częścią mojej pierwszej podróży w pojedynkę z plecakiem. Uważam, że jest to świetny kierunek jeśli chcecie po raz pierwszy wybrać sie sami w podróż. Jest to kraj bezpieczny, przystępny turystom, niedrogi, ale co najważniejsze oferujący niesamowite widoki i przeżycia.
Wietnam zwiedziłam wzdłuż i wszerz. Na podróż poświęciłam ponad trzy tygodnie. Zaczęłam od południa i skończyłam na północy.
W tym artykule znadziecie informacje praktyczne. Jeśli chcecie poczytać więcej o zwiedzaniu oto inne artykuły:
- Wietnam - Wietnam Południowy : Ho Chi Minh - Can Tho - Nha Trang - Hoi An -Da Nang - link

KIEDY JECHAĆ DO WIETNAMU?

W Wietnamie są dwie pory roku, sucha i deszczowa. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia, a deszczowa od maja do października. Nie ma sie co jednak przerażać tą deszczową porą, ponieważ deszcz pada wtedy co prawda często, ale są to krótkie, mocne ulewy trwające maksymalnie pół godziny (zazwyczaj pada około 16h00), a potem cały dzień jest ciepło i słonecznie. Ja byłam w Wietnamie w sierpniu, zatem w porze deszczowej. Było więc ciepło, wilgotno (wilgotność sięga 80 procent), a deszcz był wręcz zbawieniem w czasie sierpniowych upałów.


WIZA DO WIETNAMU? JAK, GDZIE, ILE KOSZTUJE? 

Wię do Wietnamu możecie wyrobić internetowo. Oto link do oficjalnej strony: link do wizy.
Procedura jest prosta. Potrzebujemy tylko zdjęcia, dostępu do internetu i drukarki. Cena to 25 dolarów amerykańskich. Ja zrobiłam sobie wizę używając telefonu komórkowego co potwierdza prostotę całego procesu. Z opowiadań moich znajomych podróżników wynika też, że taka internetowa wiza pozwala uniknąć naciągaczy na granicy (jesli wjeżdżacie do Wietamu drogą lądową) bo tacy się zdarzają żądając wymyślonych sum za wbicie wizy. A jeśli macie internetową, wizę która jest już opłacona, od razu wbijają Wam pieczątkę w paszporcie. wiza ma też określoną ważnośc, więc należy na to zwrócić uwagę.





JAK PORUSZAĆ SIĘ PO WIETNAMIE

1. Nocne autobusy
To najprostszy i najtańszy środek transportu w Wietnamie. Sa niedrogie (cena jednego przejazdu to około 10-15 dolarów amerykańskich), a bilety są łatwo dostepne (wiekszość hosteli sprzedaje takie bilety, a jesli nie, to wszędzie są biura podróży, które oferują takie przejazdy). Autokary są czyste, mają kozetki i ciepłe kocyki. Wyjazd jest najczęściej wieczorem (około 19h-21h), a do celu dojeżdżamy wczesnym rankiem (około 5 - 6h rano). Oczywiście wszystko zależy od dystansu jaki planujemy pokonać. Chyba najdłuższą trasą jaką pokonałam było 11 godzin. Zatrzymują się co kilka godzin, więc jest czas na toaletę (autokary są też w nią wyposażone), kawę, rozprostowanie nóg, czy jakąś przekąskę. Oczywiście nie jest to najwygodniejszy sposób podróżowania, ale pozwala nam "zaoszczędzić" czas, ponieważ mimo, że Wietnam wydaje sie być niewielkim krajem, jest krajem bardzo długim i rozciaga się na setki kilometrów.

2. Samolot
W Wietnamie funkcjonuje wiele tanich linii lotniczych. Ceny sa różne (wahają się od 60 do 150 czy 200 dolarów amerykańskich), ale zawsze będa droższe od autokarów. Samoloty nie dolatują też wszędzie. Jest to oczywiście wgodniejszy i szybszy sposób na poruszanie się po kraju.

3. Pociąg
Wiem, że są w Wietnamie pociągi i są w podobnych cenach jak autokary (około 10-15 dolarów amerykańskich). Minusem jest to, że aby kupić bilety należy udać się na dworzec kolejowy, co wiąże się z poświęceniu temu przedsięwzięciu czasu, bo dworce nie zawsze są w centrum. Trzeba dogadać się z panią kasjerką i przyjąć, że warunki czy standardy w pociągu nie będą tak "europejskie" jak to ma miejsce w autokarach. Ale muszę powiedzieć, że jechałam jednym pociągniem z Ninh Binh do Hanoi i warunki były naprawdę w porządku. Trochę jak w starych polskich pociągach.

4. Motor
W Wietnamie łatwo wypożyczyć motor. za naprawdę niewielkie pieniądze na dodatek benzyna jest bardzo bardzo tania. Sa nawet specjalne odcinki znane motocyklistom i fanom pięknych widoków. Trzeba tylko dobrze się przygotować, poneważ są miejsca w Wietnamie, gdzie nie spotkacie żadnej stacji benzynowej na przestreni 100 kilometrów. Trzeba równiez uważać na ruch drogowy bo wypadków z udziałem turystów jest wciąż niestety sporo.

5. Taksówki GRAB - to odpowiednik naszego Ubera. Korzystałam z tej aplikacji chyba dwukrotnie. Raz na Pewno Da Nang. Bardzo przystepne ceny i szybka obsługa. Przydaje sie, kiedy nie macie ochoty sami wracać po nocach szemraną okolicą.







CO ZOBACZYĆ W WIETNAMIE?

Miejsca które warto zobaczyć Wietnamie jest ogrom. Bylam tam ponad 3 tygodnie, a i tak wszystkiego nie zobaczyłam. Zdecydowałam, że tutaj nie będę dokładnie opisywać mojej podróży ponieważ wpis będzie niesamowicie długi. Tutaj przedstawie ogólny zarys mojej podróży i miejsca w których się zatrzymałam, a o detalach każdego miasta, hostelach etc możecie poczytać w kolejnym artykule, do którego link znajduje sie tutaj:
  • Wietnam południowy - link




Miejsca które warto zwiedzić w Wietnamie to:
1. Ho Chi Minh
2. Can Tho
3. Nha Trang
4. Hoi An
5. Da Nang
6. Hue
7. Phong Nha - park narodowy Ke Bang
8. Ninh Binh
9. Hanoi
10. Sapa i pola ryżowe
11. Zatoka Ha Long









JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

1. SZCZEPIONKI

Witnam leży w strefie zagrożonej malarią i innymi chorobami, więc na pewno przed wyjazdem należy się zaszczepić. Jest to spory koszt i wymaga czasu, ponieważ niektóre szczepionki są podawane w kilku dawkach, więc polecam zająć sie tym w miarę wcześnie.
Szczepionki nie są obowiązkowe, ale jako odpowiedzialny podróżnik trzeba wiedzieć, że niektóre są konieczne by uniknąć przykrych niespodzianek.

1. Żółtaczka typu A i B (na B już każdy powienien być zaszczepiony jako dziecko)
2. Tężec, błonica i polio (wszystko jest w jednej szczepionce)
3. Wścieklizna (W Wietnamie jest naprawde sporo bezdomnych psów więc warto)
4. Japońskie zapalenie mózgu (choroba śmiertelna nie dająca objawów, przenoszona przez komary)
6. Dur brzuszny

Myślę, że najwazniejsze są na Żółtaczkę A i B oraz wściekliznę i japońskie zapalenie mózgu.


2. MALARIA

Na malarie nie ma szczepionki, a jedyną ochroną jest branie leku Malarone. Jest to lek na receptę, dość drogi (mi lekarz we Francji polecił dużo tańszy odowiednik, ale wiem, że w Polsce go nie ma). Zaczyna się go zażywać 3 dni przed wyjazdem i kilka dni po powrocie. Należy również stosować płyny odstraszające komary.

CENY

Wietnam jest dla tanim krajem. Ceny za posiłek w restauracji wahają się od 2 do 4 dolarów. Za piwo w barze zapłacicie około 1-2 dolarów, podobnie za kawę. Hostele też są niedrogie, to koszt kilku dolarów ze śniadaniem ! (ja płaciłam między 3 a 6 dolarów). Drogie są natomiast atrakcje turystyczne. Zwiedzanie parku krajobrazowego w Ninh Binh to około 60 dolarów, 2 dni na polach ryżowych w Sapa z miejscowym przewodnikiem to 50 dolarów. Najlepiej jeść w miejscowych barach i restauracjach, bo tam jest najsmaczniej i najtaniej oraz najbardziej autentycznie. Unikałabym europejskich dań i sieciówek (nie ma ich wiele) bo tam za pizze zapłacicie około 10-15 dolarów, co przy miejscowych cenach wydaje sie sporą sumą. 

JEDZENIE

Jedzenie w Wietnamie jest ucztą dla podniebienia. Dużo warzyw, owoców, zieleniny, zup podobnych trochę do rosołu (moja miłośc to zupa Pho bo) no i oczywiście ryżu w każdej postaci. W Wietnamie je się natomiast mało mięsa. Znajdziemy też różnorakie wrapy, dania z makaronu ryżowego i sojowego etc. Jeśli lubicie zdrową żywność i lekką ale aromatyczną kuchnię to w Wietnamie będziecie usatysfakcjonowani. 
Kawosze też tam sie odnajdą. Jako że Wietnam jest jednym z największych eksporterów kawy na świecie, tego trunku jest tam pod dostatkiem. Na dodatek jest wspaniałej jakości i z lekko orzechowym posmakiem. Specjalnością Wietnamu jest kawa z ubitym jajkiem (egg coffee), troche jak kawa z takim  koglem-moglem. Wiem, brzmi obrzydliwie, ale spróbowałam i jest ona przepyszna! Jest to specjalność północy, więc polecam ją spóbować w Hanoi. Trzeba tylko szybko pić by jajko się nie ścięło. 
No i oczywiście przepyszna zielona herbata na ciepło i zimno. Rodzajów herbaty jest niesamowicie dużo. Na uwagę zasługuje na pewno jaśminowa.





 CO ZABRAĆ ZE SOBĄ DO WIETNAMU?

Nie będę sie tutaj rozpisywać, tylko poprostu zrobię liste rzeczy, które według mnie sa niezbędne. Każdy ma oczywiście swoje potrzeby i moja lista powinna być odbierana jako inspiracja.
Wiele produktów można kupić na miejscu i to nawet taniej niż w Europie. Nie ma więc sensu brac ze sobą 10 kilo ubrań, skoro w każdym hostelu są pralnie, a bawełniany t-shirt kosztuje 2 dolary. Drogie sa produkty sprowadzane z Europy jak słodycze, szampony, kosmetyki etc.

1. Spray na komary
2. Kremy z wysokim filtrem
3. Prodykty do higieny (mydło które przyda się też do prania w razie czego, szampon)
4. Plecak, a nie walizka (by ułatwić przemieszczanie się)
5. Gotówka (i to dość sporo ponieważ dystrybutory w Wietnami pobierają wysokie opłaty) plus dwie karty kredytowe schowane w dwóch różnych miejscach (na wypadek gdyby jedna się zgubiła lub nie działała). W Wietnamie wszędzie płaci sie gotówką, poza luksusowymi hotelami czy sklepami. Można płacić w dolarach amerykańskich, ale za drobne rzeczy zawsze lepiej się opłaca płacić w miejscowej walucie.
6. Powerbank
7. Peleryna przeciwdeszczowa (obowiązkowo w porze deszczowej). Polecam zawsze ją przy sobie nosić, bo jak deszcz lunie to nie ma zmiłuj się.
8. Wygodne buty
9. Czapka lub inne nakrycie głowy.
10. Długie bawełniane spodnie lub spódnica (z szacunku dla ich kultury)
11. Podstawowa apteczka
12. Odblokowany telefon - na miejscu można tanio kupic kartę SIM i korzystać z internetu (koszt około 10 dolarów).
13. Ciepłą bluzę, którą róznież polecam zawsze mieć przy sobie, bo klimatyzacja w każdej restauracji i hostelu jest na full.

Nie warto brac ze sobą moskitiery, ponieważ są w każdym hotelu. Ja moją targałam, a nigdy jej nie użyłam.












CZY WARTO JECHAĆ DO WIETNAMU?

Oczywiście, że warto! Jest to jeden z najpiekniejszych krajów jakie udało mi sie zwiedzić. Ludzie są uprzejmi, kultura interesująca, a widoki i miejsca są imponujące. Zatem ruszajcie !




Komentarze

  1. If you're attempting to lose kilograms then you have to start using this brand new personalized keto diet.

    To create this service, licensed nutritionists, fitness trainers, and chefs joined together to develop keto meal plans that are efficient, suitable, economically-efficient, and delicious.

    Since their grand opening in January 2019, hundreds of people have already remodeled their body and health with the benefits a certified keto diet can offer.

    Speaking of benefits: in this link, you'll discover eight scientifically-proven ones provided by the keto diet.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty